• AT89S51-24PU
  • AT89S51-24PU
  • AT89S51-24PU
  • AT89S51-24PU
  • AT89S51-24PU
  • AT89S51-24PU
  • AT89S51-24PU
  • AT89S51-24PU
  • AT89S51-24PU
  • AT89S51-24PU
  • AT89S51-24PU
  • AT89S51-24PU
  • AT89S51-24PU
Срок поставки и цена – по запросу
A/D Inputs:0 ;Comparators:0 ;EEPROM Memory:0 Bytes ;Input Output:32 ;Interface:ISP/UART ;Memory Type:Flash ;Number of Bits::8 ;Package Type:40-pin PDIP ;Programmable Memory:4K Bytes RAM Size:128 Bytes Speed:24 MHz Timers:2-16-bit Voltage, Range:4-5.5 V
number_of_i_o_pins32
supply_voltage_dc5.00 V, 5.50 V (max)
access_time24.0 µs
reach_svhc_complianceNo SVHC
lead_free_statusLead Free
mounting_styleThrough Hole
packagingTube
case_packageDIP
memory_size4000 B
ram_bytes128 B
clock_speed33.0 MHz, 24.0 MHz
core_architecture8051
number_of_bits8
rohs_statusCompliant
pin_count40
flash_memory_bytes4096 B
Controller Family/SeriesAT89S51
CPU Speed24MHz
Program Memory Size4KB
RAM Memory Size128Byte
No. of Pins40Pins
MCU Case StyleDIP
No. of I/O's32I/O's
Embedded Interface TypeSPI, UART
Supply Voltage Min4V
Supply Voltage Max5.5V
PackagingEach
Product Range8051 Microcontrollers
Automotive Qualification Standard-
RoHS Phthalates CompliantYes
MSLMSL 3 - 168 hours
SVHCNo SVHC (17-Dec-2015)
Clock Frequency33MHz
Device MarkingAT89S51-24PU
Flash Memory Size4KB
Logic Function Number51
MCU Family8051
MCU SeriesAT89S51
MPU Core Size8bit
Memory TypeFlash
Microprocessor/Controller Features6 Interrupt Sources, ISP, UART, PDM, WDT
No. of Bits8bit
No. of Timers2
Number of bits In Timer16
Operating Temperature Max85°C
Operating Temperature Min-40°C
Operating Temperature Range-40°C to +85°C
Oscillator TypeExternal, Internal
PeripheralsTimer
Supply Voltage Range4V to 5.5V