• AT89S8253-24AU
  • AT89S8253-24AU
  • AT89S8253-24AU
  • AT89S8253-24AU
  • AT89S8253-24AU
Срок: 3 дня
Склад: 26 штук
от 1 шт.
от 10 шт.
от 40 шт.
Срок: 5 дней
Склад: 100 штук
от 1 шт.
от 5 шт.
от 10 шт.
от 20 шт.
Срок: 9 дней
Склад: 56 штук
от 2 шт.
от 6 шт.
от 21 шт.
A/D Inputs:0 ;Comparators:0 ;EEPROM Memory:2K Bytes ;Input Output:32 ;Interface:SPI/UART ;Memory Type:Flash ;Number of Bits::8 ;Package Type:44-pin TQFP ;Programmable Memory:12K Bytes RAM Size:64 Bytes Speed:24 MHz Timers:3-16-bit Voltage, Range:2.7-5.5 V
number_of_i_o_pins32
supply_voltage_dc5.00 V, 5.50 V (max)
lead_free_statusLead Free
mounting_styleSurface Mount
packagingTray
case_packageTQFP
ram_bytes256 B
clock_speed24.0 MHz, 24.0 MHz (max)
rohs_statusCompliant
pin_count44
flash_memory_bytes12288 B
Controller Family/SeriesAT89S8253
CPU Speed24MHz
Program Memory Size12KB
RAM Memory Size256Byte
No. of Pins44Pins
MCU Case StyleTQFP
No. of I/O's32I/O's
Embedded Interface TypeSPI, UART
Supply Voltage Min2.7V
Supply Voltage Max5.5V
Automotive Qualification Standard-
RoHS Phthalates CompliantYes
MSLMSL 3 - 168 hours
SVHCNo SVHC (17-Dec-2015)
Device MarkingAT89S8253-24AU
EEPROM Memory Size2KB
Flash Memory Size12KB
Logic Function Number8253
MCU Family8051
MCU SeriesAT89S82xx
MPU Core Size8bit
Memory TypeFlash
Microprocessor/Controller Features9 Interrupt Sources, ISP, UART, SPI, PDM, WDT
No. of Bits8bit
No. of Timers3
Number of bits In Timer16
Operating Temperature Max85°C
Operating Temperature Min-40°C
Operating Temperature Range-40°C to +85°C
Oscillator TypeExternal
Supply Voltage Range2.7V to 5.5V