• AT90USB162-16AU
  • AT90USB162-16AU
  • AT90USB162-16AU
  • AT90USB162-16AU
  • AT90USB162-16AU
  • AT90USB162-16AU
  • AT90USB162-16AU
  • AT90USB162-16AU
  • AT90USB162-16AU
  • AT90USB162-16AU
Срок: 3 дня
Склад: 210 штук
от 1 шт.
от 5 шт.
от 20 шт.
IC, 8-BIT MCU, ASSP AVR, 16MHZ, 32-TQFP Controller ;Family/Series: AVR Core Size: 8 bit No. of I/O's: 22 ;Program Memory Size: 16 KB EEPROM Memory Size: 512Byte RAM Memory Size: 512Byte ;CPU Speed: 16MHz No. of Timers: 2
supply_voltage_dc5.50 V (max)
clock_speed16.0 MHz
reach_svhc_complianceNo SVHC
lead_free_statusLead Free
mounting_styleSurface Mount
packagingPack
case_packageTQFP
ram_bytes512 B
number_of_bits8
rohs_statusCompliant
pin_count32
flash_memory_bytes16384 B
MCU ApplicationsUSB Microcontroller
ArchitectureAVR
MCU Core Size8bit
Program Memory Size16KB
RAM Memory Size512Byte
CPU Speed16MHz
No. of I/O's22I/O's
MCU Case StyleTQFP
No. of Pins32Pins
Embedded Interface TypeI2C, SPI, UART, USART
Supply Voltage Min2.7V
Supply Voltage Max5.5V
PackagingEach
Product Range-
Automotive Qualification Standard-
RoHS Phthalates CompliantYes
MSLMSL 3 - 168 hours
SVHCNo SVHC (17-Dec-2015)
Controller Family/SeriesAVR USB
Device MarkingAT90USB162-16AU
EEPROM Memory Size512Byte
Flash Memory Size16KB
MPU Core Size8bit
No. of Bits8bit
No. of PWM Channels5
No. of Timers2
Operating Temperature Max85°C
Operating Temperature Min-40°C
Operating Temperature Range-40°C to +85°C
Oscillator TypeExternal, Internal
PeripheralsComparator
Supply Voltage Range2.7V to 5.5V