• ATMEGA162-16AU
  • ATMEGA162-16AU
  • ATMEGA162-16AU
  • ATMEGA162-16AU
  • ATMEGA162-16AU
  • ATMEGA162-16AU
  • ATMEGA162-16AU
  • ATMEGA162-16AU
  • ATMEGA162-16AU
Срок: 3 дня
Склад: 780 штук
от 1 шт.
от 5 шт.
от 20 шт.
Срок: 3 дня
Склад: 66 штук
от 1 шт.
от 2 шт.
от 8 шт.
Срок: 5 дней
Склад: 700 штук
от 10 шт.
от 20 шт.
Срок доставки – по запросу
Цена – по запросу
итого  цена по запросу
Срок: 9 дней
Склад: 291 штука
от 8 шт.
от 17 шт.
A/D Inputs:0 ;Comparators:0 ;CPU Speed:16 MIPS ;EEPROM Memory:512 Bytes ;Input Output:35 ;Interface:JTAG/SPI/USART ;Memory Type:Flash ;Number of Bits::8 ;Package Type:44-pin TQFP ;Programmable Memory:16K Bytes RAM Size:1K Bytes Speed:16 MHz Timers:2-8-bit
number_of_i_o_pins35
supply_voltage_dc5.00 V, 5.50 V (max)
access_time16.0 µs
reach_svhc_complianceNo SVHC
lead_free_statusLead Free
mounting_styleSurface Mount
packagingTray
case_packageTQFP
ram_bytes1024 B
clock_speed16.0 MHz, 16.0 MHz (max)
core_architectureAVR
number_of_bits8
rohs_statusCompliant
pin_count44
flash_memory_bytes16384 B
Controller Family/SeriesATmega
CPU Speed16MHz
Program Memory Size16KB
RAM Memory Size1KB
No. of Pins44Pins
MCU Case StyleTQFP
No. of I/O's35I/O's
Embedded Interface TypeSPI, UART
Supply Voltage Min2.7V
Supply Voltage Max5.5V
PackagingEach
Product RangeATMega Microcontrollers
Automotive Qualification Standard-
RoHS Phthalates CompliantYes
MSLMSL 3 - 168 hours
SVHCNo SVHC (17-Dec-2015)
Device MarkingATMEGA162-16AU
EEPROM Memory Size512Byte
Flash Memory Size16KB
Logic Function Number162
MPU Core Size8bit
Memory TypeFlash
Microprocessor/Controller FeaturesHigh-performance, Low-power AVR&reg
No. of Bits8bit
No. of External Interrupts3
No. of PWM Channels6
No. of Timers3
Operating Temperature Max85°C