• ATMEGA16A-PU
  • ATMEGA16A-PU
  • ATMEGA16A-PU
  • ATMEGA16A-PU
  • ATMEGA16A-PU
  • ATMEGA16A-PU
  • ATMEGA16A-PU
  • ATMEGA16A-PU
  • ATMEGA16A-PU
Срок: 3 дня
Склад: 160 штук
от 1 шт.
от 5 шт.
от 20 шт.
Срок: 3 дня
Склад: 800 штук
от 1 шт.
от 5 шт.
от 20 шт.
IC, 8BIT MCU, AVR MEGA, 16MHZ, 40-PDIP Controller ;Family/Series: AVR MEGA Core Size: 8 bit No. of I/O's: 32 ;Program Memory Size: 16 KB EEPROM Memory Size: 512Byte RAM Memory Size: 1KB ;CPU Speed: 16MHz
supply_voltage_dc2.70 V (min)
clock_speed16.0 MHz
reach_svhc_complianceNo SVHC
lead_free_statusLead Free
mounting_styleThrough Hole
case_packagePDIP
ram_bytes1024 B
rohs_statusCompliant
pin_count40
flash_memory_bytes16384 B
Controller Family/SeriesATmega
CPU Speed16MHz
Program Memory Size16KB
RAM Memory Size1KB
No. of Pins40Pins
MCU Case StyleDIP
No. of I/O's32I/O's
Embedded Interface TypeI2C, SPI, UART
Supply Voltage Min2.7V
Supply Voltage Max5.5V
PackagingEach
Product RangeATMega Microcontrollers
Automotive Qualification Standard-
RoHS Phthalates CompliantYes
MSL-
SVHCNo SVHC (17-Dec-2015)
Base NumbermegaAVR
EEPROM Memory Size512Byte
Flash Memory Size16KB
Logic Function Number16
MCU FamilymegaAVR
MCU SeriesATmega16
MPU Core Size8bit
No. of ADC Inputs8
No. of PWM Channels4
No. of Timers3
Operating Temperature Max85°C
Operating Temperature Min-40°C
Operating Temperature Range-40°C to +85°C
Oscillator TypeExternal, Internal
PeripheralsADC, Comparator, RTC
Supply Voltage Range2.7V to 5.5V