| Diode Configuration | Single |
| Repetitive Reverse Voltage Vrrm Max | 300V |
| Forward Current If(AV) | 250mA |
| Forward Voltage VF Max | 1.1V |
| Reverse Recovery Time trr Max | 50ns |
| Forward Surge Current Ifsm Max | 4.5A |
| Operating Temperature Max | 150°C |
| Diode Case Style | SOD-523 |
| No. of Pins | 2Pins |
| Packaging | Cut Tape |
| Product Range | BAS52 Series |
| Automotive Qualification Standard | - |
| SVHC | No SVHC (15-Jan-2018) |
| Current If @ Rd Max | 250mA |
| Current Ifsm | 4.5A |
| Current Ir Max | 1A |
| Junction Temperature Tj Max | 150°C |
| MSL | MSL 1 - Unlimited |
| Operating Temperature Min | -65°C |
| Operating Temperature Range | -65°C to +150°C |
| Peak Forward Current | 250mA |
| Power Dissipation Ptot Max | 500W |
| Reverse Recovery Time trr Typ | 16ns |
| Reverse Voltage Vr Max | 300V |
| SMD Marking | L4 |