• IXFT140N10P
  • IXFT140N10P
Срок поставки и цена – по запросу
MOSFET, N, TO-268; Transistor Polarity:N Channel; Continuous Drain Current Id:140A; Drain Source Voltage Vds:100V; On Resistance Rds(on):11mohm; Rds(on) Test Voltage Vgs:15V; Threshold Voltage Vgs Typ:5V; Power Dissipation Pd:600W; Operating Temperature Range:-55°C to +175°C; Transistor Case Style:TO-268; No. of Pins:3; Capacitance Ciss Typ:4700pF; Current Id Max:140A; Junction to Case Thermal Resistance A:0.25°C/W; N-channel Gate Charge:155nC; Package / Case:TO-268; Reverse Recovery Time trr Max:150ns; Termination Type:SMD; Voltage Vds Typ:100V; Voltage Vgs Max:20V; Voltage Vgs Rds on Measurement:10V
polarityN-Channel
id_continuous_drain_current140 A
power_dissipation600 W
reach_svhc_complianceNo SVHC
lead_free_statusLead Free
mounting_styleSurface Mount
packagingTube
rohs_statusCompliant
pin_count3
Transistor PolarityN Channel
Continuous Drain Current Id140A
Drain Source Voltage Vds100V
On Resistance Rds(on)11mohm
Rds(on) Test Voltage Vgs15V
Threshold Voltage Vgs5V
Power Dissipation Pd600W
Transistor Case StyleTO-268
No. of Pins3Pins
Operating Temperature Max175°C
Product Range-
Automotive Qualification Standard-
MSLMSL 1 - Unlimited
SVHCNo SVHC (12-Jan-2017)
Capacitance Ciss Typ4700pF
Current Id Max140A
Junction to Case Thermal Resistance A0.25°C/W
N-channel Gate Charge155nC
Operating Temperature Min-55°C
Operating Temperature Range-55°C to +175°C
Reverse Recovery Time trr Max150ns
Termination TypeSurface Mount Device
Voltage Vds Typ100V
Voltage Vgs Max20V
Voltage Vgs Rds on Measurement10V