| number_of_regulated_outputs | 1 |
| output_capacitor_type | Ceramic |
| lead_free_status | Lead Free |
| mounting_style | Surface Mount |
| quiescent_current | 2.00 mA |
| packaging | Tape & Reel (TR) |
| dropout_voltage | 500 mV |
| lifecycle_status | Active |
| output_voltage | 5.00 V |
| output_current | 500 mA |
| rohs_status | Compliant |
| Output Type | Fixed |
| Input Voltage Min | 6V |
| Input Voltage Max | 26V |
| Fixed Output Voltage Nom. | 5V |
| Adjustable Output Voltage Min | - |
| Adjustable Output Voltage Max | - |
| Output Current | 500mA |
| Dropout Voltage Vdo | 500mV |
| LDO Regulator Case Style | SOT-223 |
| No. of Pins | 3Pins |
| Operating Temperature Min | -40°C |
| Operating Temperature Max | 85°C |
| Packaging | Cut Tape |
| Product Range | 5V 500mA LDO Voltage Regulators |
| Automotive Qualification Standard | - |
| MSL | MSL 1 - Unlimited |
| SVHC | No SVHC (07-Jul-2017) |