| Срок поставки и цена – по запросу | |
The LM336Z5 and LM336BZ5 integrated circuits are precision 5.0V shunt regulators. The monolithic IC voltage reference operates as a low temperature coefficient 5.0V zener with 0.6ohm dynamic impedance. A third terminal on the LM336Z5 and LM336BZ5 allows the reference voltage and temperature coefficient to be trimmed easily. The LM336Z5 and LM336BZ5 are useful as precision 5.0V low voltage references which makes it convenient to obtain a stable reference from low voltage supplies. Further, since the LM336Z5 and LM336BZ5 operate as shunt regulators, they can be used as either a positive or negative voltage reference. Product Highlights: Low Temperature Coefficient Adjustable 4V to 6V Wide Operating Range Current of 10mA to 400mA Three Lead Transistor Package (TO-92) 0.6ohm Dynamic Impedance 1.0% Initial Tolerance Available Guaranteed Temperature Stability Easily Trimmed for Minimum Temperature Drift Fast Turn On
| Количество в упаковке | 1000 |
| Вес | 0.212 г |
| rohs_status | Compliant |
| reach_svhc_compliance | No SVHC |
| lead_free_status | Lead Free |
| mounting_style | Through Hole |
| packaging | Bulk |
| case_package | TO-92 |
| lifecycle_status | Active |
| output_voltage | 5.20 V (max) |
| output_current | 10.0 mA, 10.0 mA (max) |
| pin_count | 3 |
| number_of_channels | 1 |
| Voltage Reference Type | Shunt - Adjustable |
| Product Range | LM336Z Series |
| Reference Voltage | 4V to 6V |
| Initial Accuracy | 1% |
| Temperature Coefficient | - |
| Voltage Reference Case Style | TO-92 |
| No. of Pins | 3Pins |
| Operating Temperature Min | 0°C |
| Operating Temperature Max | 70°C |
| Packaging | Each |
| Automotive Qualification Standard | - |
| RoHS Phthalates Compliant | Yes |
| MSL | - |
| SVHC | No SVHC (15-Jun-2015) |
| Accuracy % | 1% |
| Cathode Current Ik Max | 10mA |
| Cathode Voltage Vka Max | 5.2V |
| Operating Temperature Range | 0°C to +70°C |
| Output Current Max | 10mA |
| Output Voltage Max | 5.2V |
| Reference Volt Tolerance ±% | 1% |
| Reference Volts | 5V |
| Termination Type | Through Hole |
| Topology | Shunt, Programmable |
| Voltage Regulator Type | Adjustable |
Показать остальные свойства..