| Output Type | Fixed |
| Input Voltage Min | 2.2V |
| Input Voltage Max | 5.5V |
| Fixed Output Voltage Nom. | 1.359V |
| Adjustable Output Voltage Min | - |
| Adjustable Output Voltage Max | - |
| Output Current | 1.5A |
| Dropout Voltage Vdo | - |
| LDO Regulator Case Style | SOIC |
| No. of Pins | 8Pins |
| Operating Temperature Min | 0°C |
| Operating Temperature Max | 125°C |
| Packaging | Each |
| Product Range | 1.359V 1.5A LDO Voltage Regulators |
| Automotive Qualification Standard | - |
| RoHS Phthalates Compliant | Yes |
| MSL | MSL 3 - 168 hours |
| SVHC | No SVHC (07-Jul-2017) |
| Base Number | 2996 |
| No. of Outputs | 1Outputs |
| Operating Temperature Range | 0°C to +125°C |
| Output Voltage Max | 1.35V |
| Output Voltage Nom. | 1.359V |
| Primary Input Voltage | 2.5V |
| Supply Voltage Max | 5.5V |
| Supply Voltage Min | 2.2V |
| Termination Type | Surface Mount Device |
| Voltage Regulator Type | DDR Termination |
| Количество в упаковке | 95 |
| Корпус | SO8 |
| Вес | 0.144 г |
| number_of_outputs | 1 |
| reach_svhc_compliance | No SVHC |
| case_package | HSOP |
| rohs_status | Compliant |
| supply_voltage_dc | 1.80 V |
| lead_free_status | Lead Free |
| mounting_style | Surface Mount |
| quiescent_current | 320 µA |
| packaging | Bulk |
| input_voltage_dc | 5.50 V (max) |
| lifecycle_status | Active |
| output_current | 1.50 A |
| pin_count | 8 |