| Срок поставки и цена – по запросу | |
The MC74VHC1G66 is an advanced high speed CMOS bilateral analog switch fabricated with silicon gate CMOS technology. It achieves high speed propagation delays and low ON resistances while maintaining CMOS low power dissipation. This bilateral switch controls analog and digital voltages that may vary across the full power-supply range (from VCC to GND). The MC74VHC1G66 is compatible in function to a single gate of the High Speed CMOS MC74VHC4066 and the metal-gate CMOS MC14066. The device has been designed so that the ON resistances (RON) are much lower and more linear over input voltage than RON of the metal-gate CMOS or High Speed CMOS analog switches. The ON/OFF control inputs are compatible with standard CMOS outputs; with pull-up resistors it is compatible with LSTTL outputs.
| rohs_status | Compliant |
| lead_free_status | Lead Free |
| halogen_free_status | Halogen Free |
| contacts_type | SPST |
| packaging | Cut Tape (CT) |
| bandwidth | 180 MHz |
| number_of_circuits | 1 |
| lifecycle_status | Active |
| mounting_style | Surface Mount |
| pin_count | 5 |
| Analogue Switch Type | SPST - NO |
| No. of Channels | 1Channels |
| On State Resistance Max | 40ohm |
| Supply Voltage Range | 2V to 5.5V |
| Analogue Switch Case | SC-88A |
| No. of Pins | 5Pins |
| Operating Temperature Min | -55°C |
| Operating Temperature Max | 125°C |
| Packaging | Cut Tape |
| Product Range | - |
| Automotive Qualification Standard | - |
| RoHS Phthalates Compliant | Yes |
| MSL | MSL 1 - Unlimited |
| SVHC | No SVHC (07-Jul-2017) |
Показать остальные свойства..