| polarity | NPN, N-Channel |
| breakdown_voltage_collector_to_emitter | 300 V |
| voltage_rating_dc | 300 V |
| power_dissipation | 20.0 W |
| reach_svhc_compliance | No SVHC |
| lead_free_status | Lead Free |
| mounting_style | Through Hole |
| packaging | Bulk |
| lifecycle_status | Active |
| rohs_status | Compliant |
| pin_count | 3 |
| current_rating | 500 mA |
| Transistor Polarity | NPN |
| Collector Emitter Voltage V(br)ceo | 300V |
| Transition Frequency ft | - |
| Power Dissipation Pd | 20W |
| DC Collector Current | 500mA |
| DC Current Gain hFE | 240hFE |
| Transistor Case Style | TO-225AA |
| No. of Pins | 3Pins |
| Operating Temperature Max | 150°C |
| Product Range | - |
| Automotive Qualification Standard | - |
| MSL | - |
| SVHC | No SVHC (07-Jul-2017) |
| Collector Emitter Saturation Voltage Vce(on) | 30V |
| Continuous Collector Current Ic Max | 500mA |
| Current Ic Continuous a Max | 500mA |
| Current Ic hFE | 50mA |
| Full Power Rating Temperature | 25°C |
| Hfe Min | 30 |
| No. of Transistors | 1 |
| Operating Temperature Min | -65°C |
| Operating Temperature Range | -65°C to +150°C |
| Power Dissipation Ptot Max | 20W |
| Количество в упаковке | 500 |
| Корпус | TO-225-3 |
| Вес | 0.745 г |