| Clamping Voltage Vc Max | 27.8V |
| Diode Case Style | SOD-323 |
| No. of Pins | 2Pins |
| Power Dissipation Pd | - |
| Packaging | Cut Tape |
| Product Range | PESD2 Series |
| Automotive Qualification Standard | - |
| SVHC | No SVHC (15-Jan-2018) |
| Alternate Case Style | SC-76 |
| Breakdown Voltage | 27.8V |
| Breakdown Voltage Max | 30.3V |
| Breakdown Voltage Min | 25.4V |
| Breakdown Voltage Range | 25.4V to 30.3V |
| Breakover Voltage Min | 25.4V |
| Capacitance Cd @ Vr Max | 9pF |
| Capacitance Cd @ Vr Typ | 11pF |
| Clamping Voltage @ 8/20µs Max | 70V |
| Diode Type | Bidirectional TVS |
| Peak Pulse Current Ippm | 3A |
| Peak Pulse Power Dissipation | 200W |
| Pin Configuration | 1 |
| Reverse Stand-Off Voltage Vrwm | 24V |
| SMD Marking | AF |
| Stand-off Voltage | 24V |
| TVS Polarity | Bidirectional |