| Clamping Voltage Vc Max | 14V |
| Diode Case Style | SOD-523 |
| No. of Pins | 2Pins |
| Power Dissipation Pd | - |
| Packaging | Cut Tape |
| Product Range | PESD5 Series |
| Automotive Qualification Standard | - |
| SVHC | No SVHC (15-Jan-2018) |
| Breakdown Voltage | 9.5V |
| Breakdown Voltage Max | 9.5V |
| Breakdown Voltage Min | 5.5V |
| Breakdown Voltage Range | 5.5V to 9.5V |
| Breakover Voltage Min | 6.4V |
| Capacitance Cd @ Vr Max | 45pF |
| Capacitance Cd @ Vr Typ | 35pF |
| Clamping Voltage @ 8/20µs Max | 14V |
| Diode Type | Bidirectional TVS |
| MSL | MSL 1 - Unlimited |
| Operating Temperature Max | 150°C |
| Operating Temperature Min | -65°C |
| Operating Temperature Range | -65°C to +150°C |
| Peak Pulse Current Ippm | 12A |
| Peak Pulse Power Dissipation | 130W |
| Pin Configuration | 1 |
| Reverse Stand-Off Voltage Vrwm | 5V |
| SMD Marking | L7 |
| Stand-off Voltage | 5V |
| TVS Polarity | Bidirectional |