| Вес | 0.001428 кг |
| Количество в упаковке | 1 |
| Controller Family/Series | PIC18F |
| CPU Speed | 48MHz |
| Program Memory Size | 32KB |
| RAM Memory Size | 2KB |
| No. of Pins | 28Pins |
| MCU Case Style | SOIC |
| No. of I/O's | 24I/O's |
| Embedded Interface Type | EUSART, I2C, SPI, USB |
| Supply Voltage Min | 4.2V |
| Supply Voltage Max | 5.5V |
| Packaging | Each |
| Product Range | PIC18 Microcontrollers |
| Automotive Qualification Standard | - |
| MSL | MSL 1 - Unlimited |
| SVHC | No SVHC (17-Dec-2015) |
| Device Marking | PIC18F2550-I/SO |
| EEPROM Memory Size | 256Byte |
| Flash Memory Size | 32KB |
| IC Temperature Range | Industrial |
| Logic Function Number | 18F2550 |
| MPU Core Size | 8bit |
| Memory Type | Flash |
| Microprocessor/Controller Features | SPI, IІC, 2 xCCP, EUSART, 2 x Comparators, 1 x 8-bit timer, 3 x 16-bit timer |
| No. of ADC Inputs | 10 |
| No. of Bits | 8bit |
| No. of Internal Interrupts | 19 |
| No. of PWM Channels | 2 |
| No. of Timers | 4 |
| Number of bits In Timer | 16 |
| Number of bits in ADC | 10 |
| Operating Temperature Max | 85°C |
| Operating Temperature Min | -40°C |
| Operating Temperature Range | -40°C to +85°C |