| Logic Family / Base Number | 74LS245 |
| Logic Device Type | Transceiver, Non Inverting |
| Logic Case Style | SOIC |
| No. of Pins | 20Pins |
| Supply Voltage Min | 4.75V |
| Supply Voltage Max | 5.25V |
| Logic IC Family | 74LS |
| Logic IC Base Number | 74245 |
| Operating Temperature Min | 0°C |
| Operating Temperature Max | 70°C |
| Packaging | Each |
| Product Range | - |
| Automotive Qualification Standard | - |
| MSL | MSL 1 - Unlimited |
| SVHC | No SVHC (15-Jun-2015) |
| Base Number | 74 |
| IC Temperature Range | Commercial |
| Line, Bus Drive, Receive, Transceiver Type | Bus Transceiver |
| Logic IC Function | Octal Bus Transceiver (3-State) |
| No. of Transceivers | 8 |
| Supply Voltage Range | 4.75V to 5.25V |