• AT89S8253-24JU
  • AT89S8253-24JU
  • AT89S8253-24JU
  • AT89S8253-24JU
  • AT89S8253-24JU
  • AT89S8253-24JU
  • AT89S8253-24JU
  • AT89S8253-24JU
  • AT89S8253-24JU
  • AT89S8253-24JU
Срок доставки – по запросу
Цена – по запросу
итого  цена по запросу
AT89S Series 24 MHz 12 KB Flash 256 B SRAM 8-Bit Microcontroller - PLCC-44
number_of_i_o_pins32
supply_voltage_dc5.00 V, 5.50 V (max)
lead_free_statusLead Free
mounting_styleSurface Mount
packagingTube
case_packagePLCC
ram_bytes256 B
clock_speed24.0 MHz, 24.0 MHz (max)
rohs_statusCompliant
pin_count44
flash_memory_bytes12288 B
Количество в упаковке27
КорпусPLCC44
Вес3.7 г
Controller Family/SeriesAT89S8253
CPU Speed24MHz
Program Memory Size12KB
RAM Memory Size256Byte
No. of Pins44Pins
MCU Case StyleLCC
No. of I/O's32I/O's
Embedded Interface TypeSPI, UART
Supply Voltage Min2.7V
Supply Voltage Max5.5V
Automotive Qualification Standard-
MSLMSL 2 - 1 year
SVHCNo SVHC (15-Jun-2015)
Device MarkingAT89S8253-24JU
EEPROM Memory Size2KB
Flash Memory Size12KB
Logic Function Number8253
MPU Core Size8bit
Memory TypeFlash
Microprocessor/Controller Features9 Interrupt Sources, ISP, UART, SPI, PDM, WDT
No. of Bits8bit
No. of Timers3
Number of bits In Timer16
Operating Temperature Max85°C
Operating Temperature Min-40°C
Operating Temperature Range-40°C to +85°C
Oscillator TypeExternal, Internal
PeripheralsTimer
Supply Voltage Range2.7V to 5.5V