• AT89S8253-24JU
  • AT89S8253-24JU
  • AT89S8253-24JU
  • AT89S8253-24JU
  • AT89S8253-24JU
  • AT89S8253-24JU
  • AT89S8253-24JU
  • AT89S8253-24JU
  • AT89S8253-24JU
Срок доставки – по запросу
от 1 шт.
от 4 шт.
от 16 шт.
number_of_i_o_pins32
supply_voltage_dc5.00 V, 5.50 V (max)
access_time24.0 µs
reach_svhc_complianceNo SVHC
lead_free_statusLead Free
mounting_styleSurface Mount
packagingTube
case_packagePLCC
ram_bytes256 B
clock_speed24.0 MHz, 24.0 MHz (max)
core_architecture8051
number_of_bits8
rohs_statusCompliant
pin_count44
flash_memory_bytes12288 B
Controller Family/SeriesAT89S8253
CPU Speed24MHz
Program Memory Size12KB
RAM Memory Size256Byte
No. of Pins44Pins
MCU Case StyleLCC
No. of I/O's32I/O's
Embedded Interface TypeSPI, UART
Supply Voltage Min2.7V
Supply Voltage Max5.5V
PackagingEach
Product Range8051 Microcontrollers
Automotive Qualification Standard-
RoHS Phthalates CompliantYes
MSLMSL 2 - 1 year
SVHCNo SVHC (17-Dec-2015)
Device MarkingAT89S8253-24JU
EEPROM Memory Size2KB
Flash Memory Size12KB
Logic Function Number8253
MCU Family8051
MCU SeriesAT89S82xx
MPU Core Size8bit
Memory TypeFlash
Microprocessor/Controller Features9 Interrupt Sources, ISP, UART, SPI, PDM, WDT
No. of Bits8bit
No. of Timers3
Number of bits In Timer16
Operating Temperature Max85°C
Operating Temperature Min-40°C
Operating Temperature Range-40°C to +85°C
Oscillator TypeExternal, Internal
PeripheralsTimer
Supply Voltage Range2.7V to 5.5V